Fogalmak
Pályázati kisokos a pályázatok könnyebb értelmezéséhez
Újdonság az ún. „halasztott önerő”,mely lehetővé teszi, hogy a pályázó a saját erőt a projekt befejezéséig – azaz a csak a támogatási összeg kimerítését követően – teljesítse. A munkavállalók (alkalmazásban állók, további munkaviszonyban állók, egyéni vállalkozó és nem fizetett segítõ családtagja) folyamatosan vezetett létszámnyilvántartása alapján számított mutató.
Nyertes pályázatok, támogatási szerződéssel rendelkező projektek esetében (ahol előleg, illetve támogatási összeg lehívása nem történt meg):
Vállalkozásfejlesztési Intézetünk a teljes folyamat koordinálását és lebonyolítását sikerdíjas konstrukcióban vállalja. A projektet átvevő gazdasági társaság a sikerdíj keretében a pályázat módosítását és az eljárás lefolytatását, valamint a közvetítői jutalékot téríti meg. A sikerdíj számításának alapját a megítélt támogatási összeg képezi. Kötelező vállalások (egyes konstrukcióknál ez eltérő lehet): A pályázónak az alábbi kötelezettségek kell vállalnia (konstrukció függő, de a következők általában jellemzőek):
A 1998/2006/EK rendelet alapján csekély összegű támogatás csak abban az esetben nyújtható, ha egy vállalkozásnak bármilyen forrásból, csekély összegű támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három egymást követő pénzügyi év vonatkozásában – nem haladja meg a 200.000 eurónak, a közúti szállítási ágazatban a 100.000 eurónak megfelelő forintösszeget. E feltételből következően a pályázónak nyilatkoznia kell arról, hogy az általa bármely forrásból igénybe vett csekély összegű támogatás tartalma – a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi év vonatkozásában – nem haladja meg a 1998/2006/Ek rendeletben meghatározott összeget. A nyilatkozatot a korábban támogatást nyújtó szervek tájékoztatása alapján kell megtenni. A vállalkozás saját adataihoz hozzá kell adni a vállalkozással partnervállalkozási kapcsolatban lévő vállalkozások adatait, amelyek közvetlenül tulajdonosai az adott vállalkozásnak, vagy közvetlenül az adott vállalkozás tulajdonában vannak. Az összesítés során az adatokat a tőkeérdekeltségi, illetve a szavazati arányok közül a nagyobbnak megfelelő arányban kell figyelembe venni. Keresztrészesedés esetén a magasabb százalékot kell alkalmazni. A fenti adatokhoz teljes mértékben hozzá kell adni a vállalkozáshoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó vállalkozások adatait, ha az adatok összevont (konszolidált) éves beszámolóban nem szerepelnek.
Az adott vállalkozással partnervállalkozási kapcsolatban lévő vállalkozások adatait a vállalkozások összevont (konszolidált) éves beszámolója alapján, ennek hiányában a vállalkozások nyilvántartásai alapján kell meghatározni. A partnervállalkozások adatainak meghatározása során a partnervállalkozások adataihoz teljes mértékben hozzá kell adni a partnervállalkozásokhoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó vállalkozások adatait is, ha ezek az adatok a partnervállalkozások összevont (konszolidált) éves beszámolóiban nem szerepelnek. Az adott vállalkozáshoz kapcsolódó vállalkozások adatait a vállalkozások összevont (konszolidált) éves beszámolója alapján, ennek hiányában a vállalkozások nyilvántartásai alapján kell meghatározni. A kapcsolódó vállalkozások adatainak meghatározása során a kapcsolódó vállalkozások adataihoz arányosan hozzá kell adni a kapcsolódó vállalkozással olyan partnervállalkozási kapcsolatban lévő vállalkozások adatait, amelyek közvetlenül tulajdonosai a kapcsolódó vállalkozásnak, vagy közvetlenül a kapcsolódó vállalkozás tulajdonában vannak, kivéve, ha ezek az adatok az összevont (konszolidált) beszámolóban legalább az előzőekben megjelölt százalékkal arányosan már szerepelnek. Látható tehát, hogy ahhoz, hogy teljes biztonsággal meg tudjuk állapítani, hogy kisvállalkozásnak minősül-e vállalkozásunk, fel kell állítani és el kell készíteni a teljes cégtérképet tulajdoni arányokkal együtt. Hiszen csak így tudhatjuk meg, hogy az innovációs járulék fizetési kötelezettség, a transzferár dokumentációs kötelezettség fennáll-e cégünknél, figyelembe vehetünk-e a kkv kedvezményeket, és élhetünk-e a különféle pályázati lehetőségekkel. Partnervállalkozás az,
Kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek továbbá azok a vállalkozások, amelyek egy természetes személy vagy közösen fellépő természetes személyek egy csoportja révén a fentiekben meghatározott jellegű kapcsolatban állnak egymással, amennyiben tevékenységüket vagy tevékenységük egy részét az érintett piacon vagy egymással szomszédos piacokon folytatják. A szomszédos piac fogalmát is tartalmazza a kkv-törvény: az adott terméknek vagy szolgáltatásnak az a piaca, amely a termék vagy szolgáltatás végső fogyasztóhoz való eljuttatására létrehozott termelési, értékesítési folyamatban vertikálisan az adott piacot megelőző vagy követő szinten helyezkedik el. Kkv méret besoroláshoz irányadó mutatószámok
A kkv kategórián belül kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
Nagyon leegyszerűsítve a két fogalom lényege:
|
|