A lap egy közelmúltbeli cikkében már jelezte, hogy készül egy ilyen döntés, amely eltérő forrásai szerint 37,6, vagy 67,6 milliárd forintnyi támogatás felfüggesztését érinti és a TIOP-os pályázatok irányítási és ellenőrzési rendszerével kapcsolatos problémákkal függ össze. Ezek a felfüggesztési mértékek a Portfolio gyors helyzetértékelése alapján a TIOP teljes 7 éves uniós keretének kb. 7,5-13,5%-át tennék ki.
A Portfolio már tavaly ősszel hallotta Brüsszelben, hogy ezen irányítási jogok körüli problémákra akkoriban már az EUTAF is felfigyelt. Azóta az történt, hogy a kifizetésekre vonatkozó megszakítási döntés most átlépett egy még szigorúbb fázisba (nehezebb elérni a Bizottságban a döntés feloldását): a kifizetések felfüggesztésébe. Ilyenre egyébként korábban volt már példa a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) első három prioritásában, ott is a pályáztatási rendszer átfogó problémáival volt gondja a Bizottságnak, és éppen egy éve határozott arról, hogy a kifizetések megszakításából felfüggesztésbe viszi át az ügyet. Aztán a nyári egyeztetések után szeptemberben feloldotta a döntést, így októberben egyszerre bő 200 milliárd forintos tétel zúdult Magyarországra. A sok éve húzódó aszfaltügyben is érvényben van már jó ideje a kifizetésekre vonatkozó felfüggesztési döntés, amely a 444 minapi információi szerint nemcsak 178 milliárd forintnyi kohéziós támogatást érint a KÖZOP-ban és a ROP-ban, hanem további 258 milliárdot is, amely pénzek az ERFA-ból jönnének. Nem buktuk el véglegesenA mostani ügy kapcsán a DG Regio oldalán közzétett rövid jelzés szerint a felfüggesztés "a konvergencia-célkitűzés keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alapból a Magyarországon megvalósuló "Társadalmi infrastruktúra" operatív program számára nyújtott időközi kifizetések"-re vonatkozik. Ez tehát azt jelenti, hogy a felfüggesztési döntés nem valamely TIOP-os prioritást érinti, hanem a program egész ERFA-s részét, ami így megerősíti az irányítási jogok körüli problémákat, mint kiindulási alapot. Ahogy a lap is megjegyzi: a mostani felfüggesztési döntés nyomán egyáltalán nem biztos, hogy ez néhány tízmilliárdos uniós támogatás végleg odavan, hiszen ahogy a GOP-os ügynél láttuk: ha alakítunk a pályázati kiválasztási és ellenőrzési rendszeren, akkor Brüsszel idővel újraindítja a kifizetéseket, igaz ilyen esetekben egy bizonyos pénzügyi büntetést (korrekciót) kiró. Ezt a pénzt (3,3%-os súlyozott átlagos büntetés) az eredeti GOP-os pályázatokra nem tudta lehívni Magyarország, de más GOP-os számlák benyújtásával már igen. Ugyanez a technika várható most a TIOP-nál is: miszerint ha megfelelő pályázati kiválasztási módszereket bemutatunk a Bizottságnak más TIOP-os projektek kapcsán (utólag, a már benyújtott projektekre), akkor az ezek során keletkezett plusz számlákkal majd várhatóan le tudjuk hívni a pénzügyi korrekcióval érintett támogatási részt is. Mindez abban az esetben lesz így, ha meg tud állapodni a Bizottság és Magyarország egy adott korrekciós mértékben, ami nagyon valószínű, tekintettel egy minapi miniszterelnökségi jelzésre, hogy a vitás ügyeket gyorsan le kell zárnia Magyarországnak (azaz ne vigyük a Bíróságra a vitáinkat) forras: www.portfolio.hu Comments are closed.
|
Kérdése van?Széchenyi 2020 pályázatok, Pályázati jelentkezésPályázzon most!
Kérje ajánlatunkat pályázatírási szolgáltatásunk kapcsán! Töltse ki és küldje be rövid adatkérőnket. Vállalkozása adatai alapján tanácsadóink egyedi elemzést készítenek pályázati lehetőségeiről, melynek eredményeiről 48 órán belül tájékoztatjuk. HírlevélHeti hírleveleink mindig tartalmazzák az aktuális pályázati lehetőségeket.
Archívum
November 2017
|